Kalejdoskop

Spotkanie z Danella Mendoza

15 września 2017 roku kolejny raz pani Tasarek zorganizowała dla nas lekcję języka hiszpańskiego prowadzoną przez hiszpańskojęzycznego gościa. Tym razem mieliśmy okazję dowiedzieć się czegoś o dziewczynie z Wenezueli.

Danella Mendoza urodziła się we wspomnianej Wenezueli. Jednak ostatnie lata mieszkała we Francji. W tym momencie studiuje i pracuje w Opolu, gdzie zostanie do 30 września bieżącego roku.

Na początku prezentacji Danella przedstawiła nam ciekawostki związane z kulturą jej regionu. Opowiadała między innymi o typowym instrumencie muzyki ludowej Wenezueli. Instrument ten nazywa się Cuatro (Cztery) i jest podobny do Ukulele. Dowiedzieliśmy się również, że w Wenezueli dochodzi do bardzo częstych burz z piorunami. Mieszkanka kraju Ameryki Południowej zaciekawiła nas również zdjęciami przępięknych widoków przyrody - w trakcie krótkiego filmiku wyciszyła jego głos i zaczęła opowiadać o tym co widzimy w danym momencie na klipie.

Po pierwszej części tradycyjnie przyszedł czas na pytania "widowni" skierowane oczywiście do gościa. Jedne z pytań były bardziej ambitne, drugie zaś trzeba było przyjąć z przymrużeniem oka. W obu jednak przypadkach, były okazje do śmiechu spowodowane oczywiście pomyłkami, lub niezrozumieniem jakiegoś słowa. Trzeba przy tym zaznaczyć, że poziom słownictwa stosowanego przez Danellę był wyższy niż Any i Frana (naszych poprzednich gości) - na szczęście cały czas była z nami pani Angelika, która zawsze podawała pomocną dłoń w chwilach "grozy".

W połowie prezentacji dołączyła do nas jeszcze jedna grupa. Jednak nie uczyli się oni języka hiszpańskiego, więc mityng przyjął formę hiszpańsko-angielską.

Gdy wyczerpały się już nasze pytania, a zostało jeszcze chwilę czasu, zostaliśmy mile (choć nie dla wszystkich) zaskoczeni. Oznacza to, że prowadząca prezentację odbiła piłeczkę, to znaczy zaczęła nam zadawać pytania, na które odpowiadaliśmy. Niezapowiedziana forma zrobiła duże wrażenie i pozytywnie zaskoczyła część osób.

Tak jak poprzednim razem, tak i teraz było wspaniale! Myślę, że takie spotkania znakomicie wpływają na naukę języka obcego - i robią to w przyjemny sposób. Nie wątpię w to, iż następne spotkania będą również tak udane.

 

Adam Szymański kl. 2a

Obóz naukowy „Teraźniejszość i Przeszłość a Dzieje Świata”

W dniach 24.09 – 28.09, piątka naszych uczniów wzięła udział w obozie naukowym „Teraźniejszość i Przyszłość a Dzieje Świata” organizowanym przez Uniwersytet Opolski. Wydarzenie to rozpoczęło się 24 września w niedzielę. Pierwszego dnia braliśmy udział  w zajęciach w Collegium Maius w Opolu, między innym zwiedzając muzeum UO oraz uczestnicząc w wykładach o dawnych dziejach Ziemi. Następnie przejechaliśmy do miejsca wypoczynku – ośrodka Bajka w Grodźcu, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych. Drugiego dnia przejechaliśmy do Jura Parku w Krasiejowie, poznając zarówno dzieje dinozaurów, oraz człowieka. Później tego samego dnia na wykładach dowiedzieliśmy się, na czym polega praca paleontologa oraz czym jest paleontologia. W trzecim dniu z samego rana udaliśmy się na Górę św. Anny, gdzie podczas zajęć terenowych dowiedzieliśmy się o dziejach geologicznych tego miejsca. Po południu udaliśmy się do Opola na UO, gdzie odwiedziliśmy studenckie radio „Sygnały”, gdzie mogliśmy się dowiedzieć o jego pracy oraz poprowadzić krótką audycję. Pod wieczór- już w ośrodku, uczestniczyliśmy w wykładach z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości. Środę oraz czwartek spędziliśmy na Wydziale Sztuki UO, gdzie pracowaliśmy najpierw z tzw. techniką sitodruku. Najpierw stworzyliśmy pracę na papierze, dotyczącą dinozaurów i paleontologii, a potem wykonaliśmy nasze własne koszulki o magicznej tematyce. Obóz zakończyliśmy w czwartek po południu wspólnym zdjęciem. Obóz był dla nas fascynującym przeżyciem!
                                                                                 Jakub Jukowski klasa 2C

 Spotkanie z Neandertalczykiem i Dinozaurami!
 
Dnia 26 września 2017 r. klasy 2C, 2D, 2E i 3D wraz z opiekunami mgr Aliną Szajdą, mgr Urszulą Pisarek, mgr Katarzyną Błażewską i mgr Anną Kasprzak wybrały się do Krasiejowa w ramach organizowanych z projektu unijnego warsztatów paleontologicznych. Na samym początku zwiedziliśmy Park Nauki i Ewolucji Człowieka, w którym dzięki najnowszej technologii mieliśmy możliwość niemalże fizycznego spotkania z naszymi przodkami w Oknach Prehistorii. Tam przypomnieliśmy sobie, jak zmieniał się człowiek na przestrzeni wieków. Poznaliśmy również genezę pisma i najstarszych form zapisu oraz obejrzeliśmy odnalezione czaszki i historię ewolucji człowiekowatych. Następnie udaliśmy się do Oceanarium, w którym dzięki okularom 3D mieliśmy możliwość obejrzenia pięknych animacji przedstawiających stworzenia żyjące w prehistorii. Po nim przeszliśmy na seans do kina 5D, gdzie wspólnie uczestniczyliśmy w emocjonującej przejażdżce po starej, opuszczonej kopalni. Zetknęliśmy się z lodowym królestwem, lawą oraz wiszącymi wszędzie wokół linami wysokiego napięcia, które niemalże ocierały się o nas podczas przeprawy. Największym zaskoczeniem okazał się jednak grasujący w kopalni bazyliszek, który wywołał niemały pisk na sali i dostarczył wielu niezapomnianych emocji. Po kinie wszyscy skierowaliśmy się w stronę czekającej już na nas Kapsuły Czasu, która zabrała nas w podróż do Tunelu Czasu. Tam obejrzeliśmy projekcję na temat powstania świata i jego początków, oglądając z bliska wszelkie stworzenia, które zamieszkiwały naszą planetę przed wielkim wybuchem. Na samym końcu odbyliśmy długi spacer Ścieżką Edukacyjną, podczas której mieliśmy możliwość obejrzenia z bliska niemalże 200 rekonstrukcji mezozoicznych gadów i płazów – wszystkie naturalnej wielkości. Po udanej wycieczce wszyscy udaliśmy się do domów z porcją nowej wiedzy lub uzupełnieniem tej, którą dotychczas posiadaliśmy. Sądzę, iż każdy wyniósł z niej coś wartościowego, co na długi czas zostawi ślad w jego pamięci.
                                   Patrycja Drabik  klasa 3D
 
Dnia 26 września 2017 roku grupa uczniów z naszego liceum z klas 3D, 2E, 2D i 2C odwiedziła Park Ewolucji Człowieka oraz Jura Park w Krasiejowie. Mogliśmy w kilku etapach poznać nasza historię i drogi naszej ewolucji. Po obejrzeniu ciekawej ścieżki dydaktycznej mogliśmy zobaczyć sztukę prehistoryczną, wiążącą pokolenia, podziwiać czaszki zwierząt oraz czaszki naszych przodków. Dowiedzieliśmy się wielu informacji o zwyczajach Australopiteka, Homo erectus, Neandertalczyka czy Homo sapiens. Bardzo ciekawy był także wykład o skamieniałościach, które każdy z nas mógł osobiście dotknąć. Była to dla nas krótka powtórka i lekcja biologii. Kolejnym punktem jakże ciekawego programu był film o „przybyciu” wody na nasza planetę. Potem ruszyliśmy szlakiem podziwiając prehistoryczne zwierzęta wodne i dinozaury. Widzieliśmy także stawisko archeologiczne (dokumentacyjne) prowadzone przez Uniwersytet Opolski.
Wyjazd ten był niezwykle fascynujący i będziemy go miło wspominać!!!
                                  Wiktoria Borkowska i Marlen Sadlo  klasa 2D
 
26 września odbył się wyjazd edukacyjny do Jura Parku w Krasiejowie. Pierwszym punktem naszego programu był Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Każdy na miejscu otrzymał kask astronauty, a następnie został wysłany na statku kosmicznym w podróż, nie tylko w przestrzeni, lecz także i w czasie. Życie człowieka jak i jego rozwój został w bardzo ciekawy sposób pokazany w „oknach ewolucji”, a nasz wirtualny przewodnik nieraz spowodował na naszych twarzach uśmiech. Również tutaj mogliśmy obejrzeć 45-minutowy film na temat: Skąd wzięły się oceany na Ziemi, oraz przeżyć dosyć niezwykłą lekcję historyczną z paleontologiem, który pokazał nam prawdziwe, pochodzące z naszego regionu skamieniałości. Następnie udaliśmy się na drugą stronę do samego już Jura Parku. Po obiedzie przeszliśmy ścieżką edukacyjną po terenie wykopalisk, gdzie obejrzeliśmy dinozaury.Wszyscy byliśmy pod wrażeniem oceanarium prehistorycznego jak i filmu w kinie 5D.
Całą wycieczkę uważam za udaną, i jestem pewna, że będę ją często wspominać.
                                  Weronika Koston  klasa 2C
 
20170926 090424 20170926 092535 20170926 113447 20170926 133124 20170926 135548 

W dniu 13. września 2017 roku uczniowie klas 1A, 2A, 3A oraz uczniowie uczęszczający na zajęcia z rozszerzonej fizyki wybrali się na wycieczkę dydaktyczną do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wzięli oni udział w pokazach doświadczalnych z fizyki w ramach XXXIII Osobliwości Świata Fizyki, które były podzielone na 3 bloki teoretyczne:

1) "Elektromagnetyzm wokół nas" - czyli oddziaływanie elektromagnetyczne w życiu codziennym (np. mikroprocesory, systemy GPS, kuchenki mikrofalowe, telewizja, kuchenki indukcyjne)

2) "Fizyka na wakacjach" - czyli co robić, gdy na biwaku znajdziemy się w niecodziennych warunkach (np. jak sobie radzić z utratą ciepła lub jego nadmiarem, co robić kiedy nie mamy dostępu do energii elektrycznej, a mamy przygotować posiłek)

3) "Ciepło, zimno, gorąco, mróz" - czyli zachowanie materii w ekstremalnych warunkach (zmiany stanu skupienia oraz własności fizyczne ciał)

Uczestnicy pokazów mieli nie tylko możliwość obejrzenia wielu ciekawych doświadczeń, ale także mogli w nich uczestniczyć.

 

Organizatorem wycieczki dydaktycznej była mgr Arleta Piwko - nauczyciel fizyki.

nc15

Poranek 15 września 2017 r., choć deszczowy i smutny, powitał wchodzących do Auli Zespołu Szkół im Prymasa Tysiąclecia elektryzująco. Stało się tak ze względu na tubalne dźwięki orkiestry dętej Zespołu Szkół Elektrycznych pod batutą Bartosza Ślusarczyka, które witały wchodzących, poważne spojrzenie Stanisława Wyspiańskiego zerkającego z plakatu oraz świadomość udziału w wydarzeniu, którego przebieg w ogromnej mierze zależał od wszystkich uczestników.

   nc3

Narodowe Czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego, wybór wielu scen z wszystkich aktów dramatu, do czytania których zaproszeni zostali znamienici goście, dyrektorzy szkół, nauczyciele, bibliotekarze i przede wszystkim młodzież, to wydarzenie odbiegające formułą od innych spotkań. Fakt, że zaproszenie do aktywnego uczestnictwa przyjęli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Wydziału Oświaty, Kuratorium Oświaty w Opolu, Dyrektorzy placówek związanych z edukacją i kulturą, sprawił, że wszyscy w napięciu oczekiwali na swoją kolej i możliwość osobistej interpretacji przydzielonej sceny.

Choć tekst dramatu to tworzywo trudne i wymagające, Czytający okazali się uzdolnionymi aktorami, którzy swoje role odegrali „oskarowo”.

Organizatorami tego wydarzenia byli:

Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu

Publiczne Liceum Ogólnokształcące Nr V w Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opolu

Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej – Curie w Opolu

  nc1

Zaproszenie zechcieli przyjąć:

 1. Szymon Ogłaza – Wicemarszałek Województwa Opolskiego
 2. Zbigniew Kubalańca – Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO
 3. Janina Odoj-Klamut– st. specjalista, Departament Kultury, Sportu i Turystyki UMWO
 4. Teodozja Świderska – st. wizytator, Opolskie Kuratorium Oświaty
 5. Bożena Jeluków – inspektor, Wydział Oświaty Urzędu Miasta Opola
 6. Violetta Rezler-Wasielewska – Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach
 7. Lesław Tomczak – Dyrektor RZPWE w Opolu
 8. Romuald Florczak – Dyrektor Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opolu
 9. Ewa Adamczyk – WicedyrektorZespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opolu
 10. Beata Ratajczak-Janyszek – Wicedyrektor Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opolu
 11. Joanna Raźniewska – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opolu,
 12. Anna Szczęsna-Domagała – nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opolu
 13.  Dariusz Dobrowolski - Dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki
 14.  Beata Peczeniuk - Wicedyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki

Inauguracja akcji Narodowego Czytania Wesela miała miejsce 2 września 2017 roku z udziałem Pary Prezydenckiej, w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Do czytania tekstu dramatu w naszej szkole zaproszeni zostali i pięknie wywiązali się z zadania nobliwi goście, nauczyciele, bibliotekarze i przede wszystkim młodzież z trzech opolskich szkół. W trakcie czytania wszystkich aktów, przez Aulę Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia przewinęło się około 200 gości.

   nc4

           nc5    nc17  

nc6

Tekst dramatu czytali:

Didaskalia – Lesław Tomczak

Akt I Scena I

Czepiec: Szymon Ogłaza

Dziennikarz: Dariusz Dobrowolski

Scena VII

Radczyni: Joanna Odoj-Klamut

Klimina: Joanna Raźniewska

Scena X

Poeta: Romuald Florczak

Maryna: Ewa Adamczyk

Scena XII

Pan Młody: Zbigniew Kubalańca

Panna Młoda: Violetta Rezler-Wasielewska

Scena XV

Maryna: Beata Ratajczak-Janyszek

Poeta: Rafał Rippel

Scena XVI

Zosia: Beata Peczeniuk

Haneczka: Urszula Latała

Scena XIX

Pan Młody: Rafał Rippel

Rachel: Bożena Jeluków

Scena XXI

Rachel: Teodozja Świderska

Poeta: Rafał Rippel

 nc7  nc10   nc2   nc11

Do przeczytania pozostałych scen zaproszona została młodzież. Uczniowie pod czujnym spojrzeniem swoich nauczycieli dali popis kunsztu aktorskiego i prawdziwego zaangażowania scenicznego. Fragmenty Aktu I i II przeczytali uczniowie V LO z kl. III F i kl. III A, pozostałe sceny Aktu II – uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych, a fragmenty Aktu III – młodzież z III LO.

   nc8   nc16

Pięknym przerywnikiem i swoistym dopełnieniem słowa dramatu był występ ucznia kl. II D Mateusza Maciołka. W jego wykonaniu zebrani usłyszeli utwory Fryderyka Chopina. Na stronę wizualną przedsięwzięcia złożyły się piękne stroje z epoki, w których wystąpili uczniowie ZS Elektrycznych, prezentacja multimedialna ilustrująca sceny z Wesela, przygotowana przez uczniów kl. III A, niezbędny rekwizyt-symbol, czyli chochoł, wykonany przez pracowników RZPWE; ponadto goście i młodzież w murach PBW-RZPWE mogli zobaczyć wystawę poświęconą Stanisławowi Wyspiańskiemu i jego dziełu.

   nc14

Nad organizacją imprezy czuwały: mgr Alicja Kisała, reprezentująca RZPWE, mgr Danuta Łągiewka z ZS Elektrycznych, mgr Urszula Latała i mgr Marzena Kowalska z ZS im. Prymasa Tysiąclecia.

 

Tekst: Urszula Latała, Marzena Kowalska

Zdjęcia: Natalia Malik (kl. III C), Beata Kowalska

Logowanie